Zákonitě

Přijměte prosím mé vyjádření k zákonným normám o ochraně dat a osobnosti.

 

S pořizováním fotografií lidí na veřejných místech případně soukromých akcích na něž byl autor snímků pozván ať už jako fotograf, nebo jen host, vzniká problém. Skutečně je k pořízení a zveřejnění takové fotografie nutný souhlas fotografované osoby? Dokonce písemný? V zákoně je sice uvedeno, že obrazové snímky a záznamy týkající se fyzické osoby nebo jejích projevů osobní povahy smějí být pořízeny nebo použity jen s jejím svolením. Jenomže ten samý zákon rovněž uvádí, že svolení není potřeba, fotografujeme-li pro účely úřední, vědecké, tiskové nebo umělecké.

 

Jak je to tedy se Street fotografií, nebo reportážní a dokumentární fotografií z níž občas vznikají snímky dalších žánrů včetně uměleckého charakteru? Co když na ulici, nebo na nějakém koncertu či svatbě – tedy akci soukromé – vyfotím zajímavou postavu či obličej? Závěr je prosím tento: Přestože své fotografie neprodávám do žádných galerií, nemám problém smazat fotku, pokud si její zveřejnění vyfotografovaná osoba vyloženě nepřeje. Stačí mi napsat – kontakty mám všude uvedeny.

 

Fotky na mých stránkách a profilech v síti jsou uvedeny čistě pro ukázku umění.

 

Mé aktivity nejsou v rozporu s evropským nařízení pro ochranu osobních údajů GDPR. Fotografie dle aktualizovaného znění může na webu zveřejnit a sociálních sítích sdílet dál kterákoliv soukromá osoba. Samozřejmě platí, že pokud se to dotčenému člověku nelíbí, má právo požadovat, aby byla jeho fotografie stažena. Obdobná pravidla platí také na koncertech a veřejných akcích. Kdokoliv může fotografie publikovat mimo záběry nepřiměřené, tedy takové, kde jsou v záběru osoby podnapilé, nebo v situacích ke zveřejnění nevhodných.

 

Tak je to s fotografiemi osob a reportážemi z akcí veřejných či soukromých. Ještě jednou zdůrazňuji, pokud si z jakéhokoliv důvodu nepřejete být zobrazeni na mnou pořízené a zveřejněné fotografii, nebo jste zákonným zástupcem takové osoby, prosím, kontaktujte mě a po kontrole snímku tento neprodleně smažu. Nemám s tím skutečně žádný problém a takový požadavek jsem schopen pochopit. Mé fotografie jsou k vidění na této stránce a uvedených sítích https://www.photobazger.cz/galerie/ 

 

Děkuji za pochopení a přeji všem hezký den

Sdílení stránky nejen na sociálních sítích: